- Samtykke skjer ved fysisk oppmøte på ambassaden, på andre norske ambassader eller hos politiet i Norge, før eller samtidig med pass-søknad til barn.
- Det må avtales tid for oppmøte på forhånd. Tid kan avtales ved å sende epost til konsulat.stockholm@mfa.no . Det er ikke mulig å komme uten avtale.
- Ved oppmøte skal begge foreldre ta med eget pass eller nasjonalt ID-kort for legitimasjon.
- Foreldrene trenger ikke å møte samtidig eller på det samme passkontoret. Barnet trenger ikke være med hvis du kun skal gi samtykke.
- Det er ikke mulig å gi samtykke på et konsulat.
- Man kan ikke lenger benytte fullmaktsskjema på papir.
- Når begge foreldrene har gitt sitt varige samtykke, behøver kun én av foreldrene møte med barnet ved søknad om pass fram til barnet er 18 år. Er man bosatt i Sverige må man ha med et nytt utvidet personbevis (med informasjon om foreldre eller verge) i barnets navn for å kunne avgi samtykke. Et varig samtykke kan trekkes tilbake, men et allerede utstedt pass kan ikke trekkes tilbake.
- Dersom du har foreldreansvar alene, må du avgi samtykke. Enten enkeltvis eller varig.
Les mer om samtykke her.